Znajdź szanse i pozbądź się ograniczeń

Magiczne średnie

Rząd postanawia ponownie ukarać przedsiębiorców wymyślając jakiś dziwny przepis. Podczas gdy dziennikarze panikują, Ty widzisz szansę…

, foto: © konradbak fotolia

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę. Nie żadną tam jednoosobową DG ani startup dla właścicieli śmiesznych kotów, ale prawdziwą Firmę przez duże F.

Dane do historyjki ukradłem z tej strasznie nudnej strony dla matematyków. Nie wchodź na nią jeśli nie masz czasu na drzemkę.

Zatrudniasz 9 osób, z czego 4 zajmują stanowiska specjalistyczne, a 5 wykonawcze. Specjalistom płacisz po 4000 złotych, reszcie po 2000. Oczywiście jesteś praworządnym obywatelem, a nie żadnym pracodawcą-wyzyskiwaczem, więc płacisz po równo kobietom i mężczyznom na takich samych stanowiskach.

Wyrównajmy pensje kobiet i mężczyzn!

Tak Ci się przynajmniej wydaje. Pani Mądralińska z rządu czyta gdzieś, że kobiety zarabiają średnio o jedenaściedziesiąt procent mniej niż mężczyźni. Stwierdza, że płace kobiet i mężczyzn należy wyrównać na poziomie firm, a później całego kraju. Kobiety powinny zarabiać średnio tyle samo co mężczyźni. Wszystkie terrorystki feministki jej przyklaskują i rach-ciach zmiany wchodzą w życie.

Dlaczego kobiety zarabiają mniej – niezwiązane z wpisem, ale warto obejrzeć

Liczysz jak to wygląda u Ciebie i okazuje się, że mężczyźni zarabiają średnio 3000 złotych, kobiety 2800.

Stajesz przed dylematem: co tu zrobić z pensjami? Sytuacja w twojej firmie wyglądała tak:

pensje w twojej firmie przed wyrównaniem

Pensje w twojej firmie przed zmianami. Mężczyźni średnio zarabiają więcej.

Zagadka

Co zrobisz, żeby wyrównać średnią kobiet i mężczyzn? Podwyższysz pensje kobietom? Zatrudnisz ich więcej? Wyślesz mężczyzn na przymusowe urlopy macierzyńskie? Zwolnisz paru? Obniżysz im pensje?

A może obniżysz pensje kobiet o 10%?

Nie, no skąd. Masz podnieść średnią, więc obniżenie pensji kobiet nie może podziałać 😉

A może jednak podziała? Wystarczy zwolnić dwie kobiety i przyjąć na ich miejsce mężczyzn.

pensje w twojej firmie po wyrównaniu

Sposób na wyrównanie średniej kobiet i mężczyzn.

Udało się spełnić oczekiwania minister Mądralińskiej i wyrównać średnie płace mężczyzn i kobiet! W dodatku oszczędzasz 1000 złotych, które możesz przeznaczyć na picie piwa z kolegami podczas meczu, łowienie ryb albo inne zajęcie znienawidzone przez feministki.

>>>Czy średnią krajową naprawdę pompuje grupka bogaczy?

A że skończyło się to bezrobociem dwóch kobiet i obniżeniem pensji kolejnym trzem? No cóż, przecież minister Mądralińska nie będzie za to odpowiadać, prawda?

Co autor chciał przez to powiedzieć?

Pewnie zaraz wyślesz do mnie e-mail pisząc, że problem jest wydumany, przyjęte kwoty umyślnie ustalone tak, żeby wynik wyszedł pod tezę, a cała sytuacja jest z wzięta z kosmosu.

To prawda. Chcę jednak pokazać, że jako przedsiębiorca musisz nauczyć się dostrzegać szanse tam, gdzie inni chwytają się za głowę i z miejsca się poddają. Takie sytuacje jak przedstawiona zdarzają się ciągle.

***

Oczywiście jestem przeciwny jakimkolwiek przymusowym ubezpieczeniom, ale obecne i tak są **niższe** na DG

Niedługo pewnie podatek składka na ZUS zostanie uzależniona od zysku przedsiębiorcy zamiast deklarowanego (czyt. wziętego z kapelusza) przychodu. Tak naprawdę, wbrew powszechnemu mitowi, w obecnej sytuacji przedsiębiorcy płacą mniej niż etatowcy.

Dziennikarze (pracujący na etacie) oburzą się, że teraz przedsiębiorcy będą musieli płacić nawet 2500 miesięcznie, chociaż 1000 to i tak okropnie dużo. Nie robią tego specjalnie – po prostu nie chcą się otworzyć i wyjść poza własne ograniczenia.

Jednak Ty, mały przedsiębiorca, pomyślisz jakieś cztery sekundy i bez problemu znajdziesz sposób na to jak w takiej sytuacji obniżyć sobie podatek składkę na ZUS i jeszcze bardziej pogrążyć etatowców w nierównej walce o pracę.

Bo chyba nie wierzysz w teorię spiskową mówiącą, że wszystkie zmiany i tak dotykają konsumentów, prawda?

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *