Lipne te maski

Piszę właśnie o hasłach maskowanych i ich sens wydaje się coraz bardziej wątpliwy.

Spodziewałem się, że maskowanie chroni hasło przed co najmniej kilkudziesięcioma próbami podsłuchu. Okazało się, że dla konfiguracji jaką mam w banku wystarczy podsłuchać… cztery fragmenty haseł, żeby odzyskać całość. Podejrzewam, że często już po 2-3 próbach dostaniemy wystarczająco dużo znaków, żeby mieć znaczne szanse na udane logowanie.

Jestem coraz mniej przekonany do tej formy ochrony i mam wrażenie, że banki wprowadzają hasła tylko po to, żeby pochwalić się klientom poziomem bezpieczeństwa.

Bardzo dobry tekst na ten temat umieścił Carstein na swoim blogu. Jako uzupełnienie może się komuś przydać moja tabela pokazująca po ilu próbach uda się uzyskać całe hasło.

skomentuj

To dla twojego dobra

google usage chart

Prawdopodobnie Google zbiera więcej informacji o internautach niż NSA. Wszystko dla ich dobra.

Czytaj całość

Nie, GIMP nie jest PS-em

Przez kilka lat korzystałem z Photoshopa – od 5 do CS. Po przesiadce na Ubuntu przerzuciłem się na GIMP-a. Przez te 3 lata myślałem, że to taki Photoshop z beznadziejną ergonomią i menu robionym przez setkę przedszkolaków (dołóż moją funkcję na wierzch, jego filtr jest wyżej, ja też chcę!).

Po obejrzeniu filmiku prezentującego którąś z kolejnych wersji całkowicie zmieniam zdanie. Nawet nie pomyślałem, że można by zrobić narzędzia takie jak wycięcie postaci i automatyczne uzupełnienie tła.

Funkcje GIMP-a nie umywają się do narzędzi dostępnych w Photoshopie. To po prostu nie ta klasa.

I nie, nie zrezygnuję z GIMP-a, bo do tego co potrzebuję wystarcza.

Czytaj całość

Pimp your Firefox

firefox logo laptop

Sporo osób zostawia przeglądarkę w domyślnych ustawieniach. Przedstawiam kilka poprawek, które ulepszą Firefoksa.

Czytaj całość

Szukam dobrego hasła

Potrzebuję kilku haseł dla osoby, która będzie je często zmieniać i nie ma zamiaru uczyć się na pamięć pseudolosowych ciągów typu [R5b&z;)3Dm.

Co sądzicie o hasłach typu 1ząbekWiejeNa100%! – kilka słów układających się w łatwe do zapamiętania zdanie i poprzedzielany cyframi lub znakami interpunkcyjnymi. Czy to dobry kompromis między bezpieczeństwem a wygodą użytkownika?

A może macie jakiś inny system łatwy do zrozumienia przez osobę absolutnie nietechniczną?

Czytaj całość

TPB, WTF? I jeszcze AWS

Czy The Pirate Bay zamieniło się w fotkę.pl? Bo jak inaczej nazwać to co pojawia się przy wynikach wyszukiwania?

W ogóle nie podoba mi się taka zmiana. Z tym nowym właścicielem jest coś nie tak. Idę sobie gdzie indziej.

Edit: To jednak nie wina zmiany właściciela TPB, tylko tego, że zniknęły mi filtry Adblocka. Aż się przestraszyłem takiej wersji Internetu;).

Enter najlepsze programy – nie najlepsza jakość

enter logo

64 cienkie strony, 50 programów, kilka tekstów o niczym. Format A5B5, aż 3,99zł. Nawet reklamodawców mało. To nie ten Enter.

Czytaj całość

Papier jednak wraca!

Pamiętacie magazyn Enter? Enter w wersji web 2.0 wraca jako wydrukowane opinie zwykłych użytkowników. W numerze opisy programów, za które wydawnictwo płaci astronomiczną kwotę 50 zł. Jeśli autorzy się spiszą, to ich zdjęcie pojawi się na okładce. Sorry, ale wolę mieć na jedynce taką paniąLogo dla geeków niż Wita z Częstochowy w Enterze.

Zastanawiam się też, kto wyda 4 złote magazyn z opiniami, które miesiąc wcześniej znalazły się w sieci? Dla mnie wygląda to na chęć zgarnięcia reklam po ostatnich zamknięciach. Nie daję im więcej niż roku, a raz już trafiłem:).

Jak tylko dostanę gazetkę ocenię ją dokładniej.

Czytaj całość

Nasłuchiwanie jest głupie

W radiu (internetowym) mówią o jakimś nowym projekcie nasłuchiwania wiadomości z kosmosu. Ma być użyta nowoczesna kryptoanaliza (takie trudne słowo w radiu, no no…), a radioteleskopy będą zaglądać jeszcze dalej.

Po co? Czy ktoś naprawdę uważa, że inteligentne cywilizacje będą chciały się z nami porozumieć przez radio? Radio ma 100 lat i jestem przekonany, że nie przeżyje kolejnego wieku. Nie, nie kwestionuję tego, że Wi-Fi i komórki są ok. Chodzi mi o klasyczne sygnały radiowe, które da się zarejestrować z jakiejś sensownej odległości.

Jeśli inne cywilizacje rozwijają się w podobnym tempie jak my, to równie szybko zrezygnują z radia – i tyle ich słyszeliśmy. Jeśli wolniej, to i tak się z nimi nie spotkamy. Jeśli szybciej, to przylecą tu bez naszego nasłuchu.

IMO szkoda czasu i energii.

Czytaj całość

„Cyfrowy pasożyt”? Wątpię.

save the internet

Wbrew temu co sądzi Jacek Żakowski, publikacje w sieci nie są tylko nieudolną kopią papierowej prasy. Nie pasożytujemy, ale sami tworzymy!

Czytaj całość

Poprawka do szablonu Zenlike

Szablon Zenlike ma błąd wynikający ze złego przeportowania na Joggera. Liczba komentarzy to zawsze 9.

Aby pokazywała się prawidłowa wartość należy w panelu administracyjnym przejść do edycji szablonu strony komentarzy (Szablon → Edytuj szablon → Szablon komentarzy), wyszukać frazę 9 Responses i zamiast niej wstawić tag: <ENTRY_COMMENT_HREF_DESCR/>.

Będzie działać. Tu jest opis tagu.

Czytaj całość

Wolframalpha moim nowym kolegą

Kiedy Wolframalpha ukazał się w sieci mnóstwo osób widziało w nim Google-killera. Na mnie nie zrobił wrażenia.

Tymczasem ta gigantyczna baza danych połączona z kalkulatorem i dobrym interpreterem zapytań naprawdę działa.

Chciałem dowiedzieć się, ile wynosił produkt krajowy brutto na Polaka w okolicach 1995 roku. Proste zapytanie dało mi odpowiedź. Wystarczyło podzielić to przez 12 (potrzebowałem danych za miesiąc). Dopisanie over 12 rozwiązałoby sprawę, ale do drugiego zapytania dodałem tylko per month. Działa! Jestem pod wrażeniem.

Kiedyś robiłem proste obliczenia za pomocą Wolframa, ale nie spodziewałem się, że ma aż tak rozbudowaną bazę. Zostaje moim nowym kolegą obok Google’a i Wiki. Nie zamiast.

Czytaj całość

Bo wynajmowane

Chciałem podwyższyć sobie skilla hydraulika naprawiając spłuczkę. Niby nic trudnego, ale: a) nie da się zakręcić zaworu spłuczki, b) nie da się zakręcić głównego zaworu, c) przycisk uruchamiający wodę trzymał się na zapałkach.

Te drobne usterki dołączają do listy głupich rzeczy w moim mieszkaniu: puszek na kontakty wpuszczonych o 3-4 centymetry za głęboko, beznadziejnej instalacji elektrycznej (komputer i odkurzacz to za dużo), niedomykających się zamków w drzwiach (wszystkich poza kuchennymi), skrzypiących schodów i rozsypujących się wieszaków w garderobie.

Najgorsze jest to, że mieszkanie jest wynajmowane i żadne poważniejsze naprawy nie wchodzą w grę. Mieszkanie oczywiście w nowym budownictwie, żadna tam rozsypująca się kamienica. Nasi polscy budowlańcy się postarali. Jakość aż bije po oczach.

Czytaj całość

Papierowa prasa mówi pa pa?

shredder

wstawic leadKolejny magazyn komputerowy (Next) upadł. Czy w pozostałych granica między siecią a drukiem zniknie?

Czytaj całość

Nie jestem żadnym redaktorem

Czy mam przyjemność z redaktorem Kosedowskim? Panie redaktorze, proszę napisać że…, to ja oddzwonię, panie redaktorze.

Co to za pomysł, żeby zwracać się do pierwszego lepszego autora artykułu per panie redaktorze? Art. 7. ustawy mówi wprawdzie, że mogę nazywać się dziennikarzem, ale nie jestem żadnym redaktorem. Tymczasem w każdej rozmowie telefonicznej słyszę o panach redaktorach.

Nie wiem skąd wziął się ten zwyczaj, ale jest jeszcze bardziej denerwujący niż mówienie pani profesor do nauczycielki z głupim magistrem. Na marginesie, nauczycielom widocznie sprawia to przyjemność.

Jeśli już będziecie sławni i zaczniecie udzielać wywiadów mówcie do dziennikarza proszę pana albo na Ty. Nie będą się aż tak denerwować:).

Ukraina – informacje praktyczne

odessa

Wybierasz się na Ukrainę? Przeczytaj koniecznie. Nie wybierasz się? Zobacz, co nas spotkało w Trzecim Świecie.

Czytaj całość