Google Docs – ale bieda

Nie wiem, skąd wziął się cały szum powstały wokół edytorów tekstu online. Google ma swoje Docs, Microsoft chce przenieść Worda w chmury, jest jeszcze trzeci edytor, którego nazwa wyleciała mi z głowy. Z komentarzy dowiedziałem się, że chodziło mi o Zoho:).

Wczoraj włączyłem Docs, żeby napisać normalny tekst i bardzo się zawiodłem. Edytor jest strasznie ubogi, nie poprawia wszystkich błędów, nie ma tezaurusa, czasem zwiesza się na kilka sekund (mimo łącza 15 Mbps). Nie mógł nawet otworzyć większych plików. Dodam jeszcze, że komentarze w tekście to jakaś porażka. O takich rzeczach jak konfiguracja menu i klawiatury nawet nie marzyłem i tu się nie zawiodłem;). Jedyne co mi się podoba, to zapis pliku w momentach, w których na chwilę przestaję pisać.

Jak takie coś ma zastąpić Worda/ Writera?

Czytaj całość

Wykopowicze, jesteście potrzebni

Potrzebuję 15 pojęć, które powinien znać szanujący się użytkownik Wykopu. Muszę przy sugestiach użytkowników wybrać coś ze wszystkich arbuzów, skomplikowanych systemów luster, iChujów itd.

Osoby korzystające z Wykopu, które podsuną mi pomysły mogą liczyć na imienne podziękowania w artykule w PC Worldzie.

Z góry dzięki.

Edit: artykuł jest już gotowy, zebrałem wszystkie potrzebne informacje.


Edit2:Linki do gotowego tekstu i dyskusji na Wykopie


Czytaj całość

Adres do korespondencji – tak on istnieje

Pani Krysi nie spodobało się, że do jej tabelki w Excelu dopisałem sobie rubrykę adres do korespondencji. Pewnie nikt jej nie powiedział, że można dodać nowe wiersze między te, które już ma i skrypty poszły się kochać… Hacker ze mnie.

Czy tak ciężko zrozumieć, że poza adresem zameldowania mam też taki, na który chciałbym otrzymywać listy? W dodatku oddalony o 400 km. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego po raz kolejny w formularzu zabrakło miejsca na adres korespondencyjny? Pytanie w szczególności kieruję do projektujących bazy danych, bo to pewnie wasza wina;).

Czytaj całość

Dziennikarstwo od kuchni

newspaper

Praca jako dziennikarz wydawała mi się przyjemna i lekka, ale niezbyt interesująca dla innych. Ostatnio miałem okazję kilka ładnych razy tłumaczyć o co chodzi i ludzie byli wyraźnie zaciekawieni.

Czytaj całość

Naiwność nie zna granic

Wystarczy kilka dni poza siecią i już umykają mi takie rzeczy jak konto Jarosława Kaczyńskiego na Twitterze. Dziennikarze TVN-u musieli być wyjątkowo zdesperowani publikując całkiem poważny tekst na ten temat. Cóż, w piątkowe popołudnie trzeba chwytać się każdego tematuwszystkich newsów;). Nawet takich, które od razu śmierdzą kiepską prowokacją.

Szkoda tylko, że zamiast przyznać się do pomyłki całkowicie usunęli artykuł (zrzut tekstu) – nawet Google go nie zarchiwizowało. Swoją drogą to bardzo wygodne w razie pomyłek.

Czytaj całość

Fajnie na was liczyć

W dniu dzisiejszym pojawił się problem z dostępem do blogu. Dziękuję wszystkim, którzy mnie poinformowali.

Nawet nie wiecie jak się cieszę, że komuś zależało aż tak, żeby wysłać tego e-maila/ wiadomość/ SMS-a z komunikatem, że blog nie działa:).

Problem polegał na tym, że pokręciłem coś z przekierowaniami nowej domeny. Od 4 w nocy wszystko będzie po staremu, a zmiany wprowadzę po tym jak je porządnie przetestuję.

Przyśpiesz mój system, Visto!

Po włożeniu Pędrajfa Vista zapytała, czy przypadkiem nie chcę przyśpieszyć swojego systemu (jak rozumiem – jej samej) [zrzut]. Lubię ryzyko, ale jeszcze bardziej lubię swoje dane. Nie odważyłem się kliknąć.

Ciekawi mnie, ile pań Kryś przyśpieszy swoje Visty, a w trakcie pracy wyciągnie pendrive’a z portu USB. I czy po tej operacji system będzie tak samo szybki;).

Czytaj całość

Co każdy geek umieć powinien

rubik's cube

Na Wired.com pojawiło się zestawienia 100 umiejętności, które powinien mieć każdy geek. Sprawdziłem, czy posiadam chociaż część.

Czytaj całość

Nie ma to jak szczerość

Pracuję nad artykułem o oszukiwaniu skanerów odcisku palca i podobnych zabezpieczeniach. Skaner w laptopie dał się oszukać wydrukowanym zdjęciem odcisku. Poszukałem czegoś lepszego.

Dzwonię do firmy pierwszej, oferującej czytnik za 1000 zł, z pytaniem, czy ich jest trochę lepszy. Nie, chyba nie… właściwie to jestem przekonany, że wydruk zostanie poprawnie zinterpretowany, ale przecież nie da się zrobić zdjęcia odcisku. Możemy sprzedać dodatkowo panel z hasłem i czytnik kart.

Firma druga, czytnik za 6000 z czujnikiem temperatury. Nie, to niemożliwe, chyba, że przytrzymałby Pan wydruk własnym palcem…. Fantastyczne zabezpieczenie;).

Firma trzecia, jakiś magiczny czytnik ultradźwiękowy. Ha, mamy to przetestowane, nie ma szans! Ale nie powiem Panu jak działa ani ile kosztuje.

Nie to nie, nie dostaniecie darmowej reklamy. Nie ma to jak trafić na inżyniera zamiast sprzedawcę.

Czytaj całość

Chyba macie pecha

Co chwilę słyszę narzekania na banki. Podwyższają opłaty, każą czekać cztery miesiące na kartę, mają kolejki w punktach obsługi itd.

Chyba mam wyjątkowe szczęście. Przez ostatnie półtora roku nie miałem żadnego kontaktu z moim bankiem. Aż do wczoraj. Dzwonię do biura obsługi, wybieram połączenie z konsultantem, autoryzuję się, proszę o zwiększenie jednorazowego przelewu do 2,5k. Zmiana będzie aktywna za 2 minuty. Mogę w czymś jeszcze pomóc?. Czas rozmowy: 67 sekund.

Poprzednio, kiedy potrzebowałem nowej karty było to samo. Proszę przefaksować aktualny podpis i koniec. Żadnego łażenia ani wypełniania analogowych formularzy. Nie było niczego, jakby powiedział nasz narodowy wieszcz;). No i dostęp do wszystkich bankomatów za darmo też jest miły.

Czytaj całość

Niech żyją flejmy

spartaaaa

Tekst dedykowany wszystkim flejmującym. Zanim zamkniesz okno przeczytaj ostatni punkt.

Czytaj całość

Projekt szablonu – wizja

sketch

Początkowy projekt nowego szablonu strony zrobiłem całkowicie analogowo. Pomogły żółte karteczki samoprzylepne.

Czytaj całość

Koncert Gorillaz

Chyba z 10 raz obejrzałem doskonały koncert grupy Gorillaz z 2006 roku w Manchester Opera House. Płytka jest dość droga, kosztuje prawie 80 zł, ale na YouTube można znaleźć podzielony na części koncert w słabej jakości. Wzięło w nim udział bardzo dużo osób (w tym orkiestra i chór gospel), a całość robi świetne wrażenie. Poniżej linki.

Czytaj całość

Ja chcę mojego Vima

Edytor kodu C++ nieobsługujący takich rzeczy jak usunięcie 10 następnych linii czy skopiowanie wszystkiego do kolejnej klamerki to kompletna porażka. To samo z sensownym dodawaniem wcięć i skakaniem do definicji metod.

Jak to jest, że w dwudziestoletnim Vimie te opcje to standard, a takie fajne środowisko jak Visual nie posiada żadnej z nich? Czemu nie mogę dodać sobie normalnego edytora (czyt. Vima) zamiast tego czegoś w Visualu? Dobrze, że nie wsadzili tam Notepada.

Czytaj całość

Google mnie lubi

Ostatnio zauważyłem, że Google bardzo lubi moje strony. Szukając informacji często wpadam na własne teksty, blog indeksuje się po kilku minutach itd.

W ciągu kilku tygodni udało mi się zrobić 4 strony o PR=3, poświęcając na nie (i 6 innych) łącznie ok. 20-30 godzin. Kosa jest zadowolony. Żyć nie umierać i tylko sprzedawać linki:).

PS. Dalej uważam, że to content jest królem.

skomentuj

Błędy w typografii

type

Osoby proszące o ocenę wyglądu bloga popełniają podobne błędy. Stworzyłem krótką listę najczęstszych, która pozwoli uniknąć pomyłek.

Czytaj całość

Ustaw to hasło!

Korzystam z nowego routera, na którym chciałem pozmieniać kilka ustawień. Niestety nie jest moją własnością, więc konfigurował go ktoś inny.

Hasło i nazwa użytkownika odgadnięte za 5 próbą. Byłoby szybciej, ale nie chciało mi się zejść na dół sprawdzić modelu – szukałem po samej nazwie firmy.

Czy ludzie nigdy nie nauczą się zmieniać domyślnych haseł? I czemu producenci nie dają wielkiego komunikatu Ustaw hasło inne niż imię twojej dziewczyny. I kota. przy pierwszym uruchomieniu sprzętu?

Czytaj całość

Blogowy lans

rss scheme

Bloga pisze się dla innych. Bez czytelników nie ma to sensu. Koniec przekazu tego rozbudowanego, jednolinijkowego wpisu.

Czytaj całość

Jak ukryć adres IP

Chwilowe zamaskowanie adresu IP jest proste. Wystarczy skorzystać z bramki online. Wystarczą Trzy proste kroki pozwolą, aby zachować podstawową anonimowość.

  1. Wejdź na http://www.zend2.com/
  2. Wpisz adres strony
  3. Twoje IP to teraz 67.159.5.*

Do mało ważnych zadań, takich jak np. zostawienie komentarza na nic nieznaczącym blogu rozwiązanie nadaje się idealnie. Stopień anonimowości pozwala np. na wyrażanie subiektywnych opinii z firmowego komputera, ale do napadu na bank już bym go nie polecał;).

Pozdrawiam.