Internetowa typografia cz. 5

Po długiej przerwie (spędzonej na pisaniu) wracam do pisania;) W kolejnej, nieco krótszej niż poprzednie, części cyklu poświęconemu typografii porównam najczęściej spotykane połączenia kolorów (dla wtajemniczonych: będzie mowa o tekście w kontrze). Tym razem będzie nieco krócej niż w poprzedniej części. Zaczynamy!

Czytaj całość

ACTA – koniec p2p i wolnej kryptografii?

Serwis wikileaks, a po nich webhosting.pl doniosły o dokumencie, mogącym nieść wielkie zagrożenie dla zwykłych obywateli. Chodzi o porozumienie krajów należących do G8 mające na celu zdelegalizowanie wymiany wszystkich informacji zastrzeżonych prawem autorskim oraz narzędzi mogących posłużyć ich utajnianiu.

Czytaj całość

Internetowa typografia cz.4

Jednym z ważniejszych elementów wpływających na czytelność tekstu oraz wygląd layotu jest wybór kroju pisma. W kolejnej części cyklu poświęconemu typografii zajmę się właśnie czcionkami.

Czytaj całość

Internetowa typografia cz.3

W trzeciej części poradnika dotyczącego typografii zajmiemy się wyrównaniem tekstu. Wiemy już, jakie wymiary akapitu wybrać, jednak te kilkadziesiąt znaków szerokości można wykorzystać na kilka sposobów.

Czytaj całość

Redesign bloga

Mimo, że trzecia wersja layoutu mojego bloga została umieszczona w sieci już wczoraj, to dopiero teraz chciałbym ją oficjalnie przedstawić szerszej publiczności. Poprzednia wersja okazała się zupełnym niewypałem, więc postanowiłem stworzyć wszystko od nowa.

Czytaj całość

Pozycjonowanie czy reklama?

Krytycy.pl - artykuł komercyjny

Prawdopodobnie, tak samo jak mnie, denerwuje Cię większość ruchomych elementów znajdujących się na stronach www. Skojarzenie z czymś, co się przesuwa jest jednoznaczne – jest to reklama, którą trzeba jak najszybciej AdBlockować. No cóż, reklama w Internecie nie ma łatwo – większość świadomych użytkowników ma co najmniej kilka sposobów na jej usunięcie (wspomniany AdBlock, RIP).

Czytaj całość

Internetowa typografia cz. 1

Podczas tworzenia nowego layoutu bloga (po 2 miesiącach stwierdzam, że ten jest nieczytelny) postanowiłem postawić na mocna przestrzeganie zasad typografii. Zagadnienie jest ciekawe, ale po polsku słabo opisane, jeśli chodzi o publikacje uwzględniające istnienie Internetu… Dlatego, korzystając z dostępnych źródeł, chciałbym stworzyć mini-kurs dotyczący zastosowania typografii w dokumentach przeznaczonych do wyświetlania w przeglądarce.

Czytaj całość

Szablon bloga – kilka porad

Przyglądając się blogom, głównie Joggerowym zauważyłem kilka często pojawiających się błędów. Na pierwszy rzut oka są to drobne szczegóły, jednak mogą utrudnić czytelnikom dostęp do treści, a niektórym nawet go uniemożliwić. Tworząc (lub przerabiając gotowy) szablon warto pamiętać o kilku drobnostkach.

Czytaj całość