Języki programowania jako pojazdy

Według niektórych języki programowania są jak łodzie (link z wykopu). Porównanie nie najgorsze, ale IMO jest trochę stronnicze. W dodatku, co najważniejsze, języki programowania są jak samochody a nie łodzie;) Mam nadzieję, że o niczym ważnym nie zapomniałem.

Czytaj całość

Torrent działający w tle

rtorrent screenshot

Jak już kilka razy wspominałem, korzystam z bardzo dobrego klienta sieci torrent – rtorrent. Jest to całkiem rozbudowana konsolowa aplikacja wyróżniająca się małym zużyciem zasobów i dużymi możliwościami konfiguracji. Po dokładniejsze informacje odsyłam do strony projektu oraz artykułu na jakilinux.org. Aby program działał automatycznie, jak na demona przystało, potrzeba kilku elementów:

  1. program uruchamia się przy starcie komputera (jeszcze przed logowaniem)
  2. pliki pobierają się automatycznie po ściągnięciu torrenta na dysk
  3. mamy kontrolę nad tym co się dzieje
  4. dodatkowo ustawimy automatyczne usuwanie niepotrzebnych plików

Czytaj całość

Czy MS Notepad to potrafi?

Takie zadanie na szybko do zrobienia: 9 zupełnie niesformatowanych „tabel” wyciągniętych z pdf-a przerobić na HTML-a. To co jest w tabelach to zupełne pomieszanie z poplątaniem:

Czytaj całość

Rok z Ubuntu

ubuntu logo

Prawdopodobnie dziś mija rok mojej współpracy z Ubuntu. Przez ten czas zebrały się 3 instalacje systemu, dwie wersje, 3 menadżery okien, ilość ramu wahała się między 64 a 768…

Czytaj całość

Offliner prealfa 1 – wpisy offline

Jako że dodawanie wpisów przez bota nie jest najwygodniejsze, a formularz na stronie ma tę wadę, że łatwo stracić wpis postanowiłem zrobić własną aplikację do tego przeznaczoną. Offliner (wersja wstępna prealfa 1;) przeznaczony ma być głównie do pisania offline (jak nazwa wskazuje) tekstów w celu późniejszej publikacji.

Czytaj całość

Balcerowicz radzi: e-voting

E-voting czyli mówiąc po polsku wspomaganie elektroniczne głosowania było tematem wykładu prowadzonego w zeszły piątek przez prof. Balcerowicza (tak, tego;) i prof. Kutyłowskiego z „pepetu” na Politechnice Wrocławskiej. Podczas gdy były premier skupił się raczej na socjologicznych aspektach, dla których Polacy nie głosują (nie chce im się), profesor Kutyłowski poruszył temat znacznie ciekawszy: stworzenie skutecznego systemu głosowania wsponaganego elektronicznie, w którym nikt nikomu nie ufa.

Czytaj całość

Blognews – jestem na tak

Pojawiła się ostatnio cała masa negatywnych opinii na temat kradzieży wpisów przez serwis BlogNews. System opisał Hazan, nie podoba się on livio, została złamana licencja nałożona przez inzaghi89, w serwisie znalazły się prawie wszystkie blogi joggerowe, a całość wyśmiał puppy😉 To jest kradzież? W pewnym sensie tak (przy łamaniu licencji), ale przy wpisach technicznych wręcz przeciwnie.

Czytaj całość

Jaki hosting obrazków?

Trochę zaskoczyła mnie oglądalność bloga, a co za tym idzie ilość danych pobieranych z komputera na którym składuję obrazki. Wczoraj mogliście się o tym przekonać – część obrazków nie wyświetlała się wcale:( Jakie miejsce do hostowania plików moglibyście polecić? Moje wymagania są następujące:

  • szybki transfer
  • możliwość linkowania bezpośrednio do pliku
  • stabilność – nie mam ochoty za miesiąc znowu przenosić plików
  • usługa bezpłatna lub w miarę tania

Czytaj całość